Tekstil & Denim & Deri

Silikon Yağları

Silikon Yağları Nelerdir?

Silikon yağları siloksan gruplarından silisyum ve oksijen atomlarının ana zinciri tekrarlayarak bağlanmasıyla elde edilen polimerlerdir. Polimer zincirindeki silikon atomlarına çeşitli reaktif gruplar eklenerek silikon yağlarından farklı etkiler elde edilir ve bu nedenle geniş kullanım alanları vardır.

Silikon Yağlarının Tekstil Endüstrisindeki Uygulamaları?

Tekstil endüstrisinde silikon yağları ile kayganlık, ipeksilik ve yumuşaklık gibi etkiler elde edilir. Latro, ihtiyaçlarınıza en doğru ve sürdürülebilir çözümleri sunmak için Ar-Ge merkezi ile titizlikle çalışmaya devam ediyor.

 

Amino Fonksiyonlu Silikon Yağları

Polimer ana zincirindeki silikonların amino grupları ile fonksiyonel hale getirilmesiyle elde edilen silikon yağları, hidrofobik ve oleofilik özelliklerinden dolayı düşük yüzey enerjisine sahiptir. Molekül ağırlığı ile yüzeylere kayganlık sağlarken, amino fonksiyonel grupların yüzeye tutunması nedeniyle penetrasyonu ve yumuşaklığı arttırırlar. Silikon yağlarının amin miktarları, viskoziteleri ve moleküler ağırlıkları, amino fonksiyonlu silikon yağlarının emülsiyonlarının farklı etkilere sahip olmasına izin verir. Yumuşak tuşe ve kayganlık elde etmek için tekstil apre işlemlerinde amino fonksiyonel silikon yağları kullanılır. Latro, farklı amin değerlerine, moleküler boyutlara ve farklı polimer yapılarına sahip amino silikon yağlarımız ile sizlere çözümler sunmaktadır.

A

Yeni Nesil Lineer (AB)n Silikon Kopolimerler

Yeni nesil (AB)n blok silikon kopolimerleri, polimerik yapıları nedeniyle hem amino hem de kuaternize fonksiyonel gruplar ve polieterlerin sergilediği özelliklere sahiptir. Suda dağılabilme özelliği sayesinde kolayca seyreltilip emülsiyon haline getirilebilmekte, sentetik (polyester, naylon, polyamid), sentetik-pamuk karışımlı kumaşlarda ve elyaflarda düşük kullanım ile yumuşaklık, kayganlık ve pürüzsüzlük elde edilmektedir. Ayrıca yüksek kesme ve elektrolit stabilitesine sahip olduklarından jet makinelerinde kullanıldıklarında problem oluşturmazlar. Latro'nun yeni nesil silikon yağları, yüksek sıcaklıklarda bile haslık değerlerinden ödün vermeden kumaşa mükemmel bir dokunuş ve kayganlık kazandırır.

Y

Hidrofilik Silikon Yağları

Hidrofil silikon yağlar, ana polimer zincirinin epoksi, polieter gibi fonksiyonel gruplar ile modifiye edilmesiyle hidrofil özellik gösteren silikon yağlardır.  Bu yağlar kolaylıkla emülsiye edilebilir ve herhangi bir oranda tekstillere uygulanabilir. Kesme ve elektrolit stabiliteleri sayesinde, seyreltme sonrası veya terbiye işlemlerinde emülsiyon uygulamasında zorlu koşullarda dahi herhangi bir stabilite sorunu göstermezler. Havlu, yün veya örme kumaşlarda kumaş uygulamalarına sadece hidrofilliği artırmakla kalmayıp aynı zamanda yumuşaklığı da artıran yenilikçi ürünlerimizi sunuyoruz.

H

Polidimetilsiloksan Yağları

Polidimetilsiloksan (PDMS), iki metil grubuna sahip siloksanların polimerleşmesi ile oluşmuş, birçok sektörde yaygın şekilde kullanılan geleneksel olarak adlandırabileceğimiz silikon yağıdır. Sahip olduğu viskoziteye ve zincir uzunluğuna bağlı olarak kayganlık, adhezyon gibi özellikleri değişmektedir. PDMS makro emülsiyonları, tekstil spin bitirme işlemlerinde lubrikant olarak kullanılır. Latro, farklı moleküler ağırlıklarına sahip PDMS silikon yağları ile çözümler sunar.

P

Polieter Silikon Yağları

Bir EO uç kapağına sahip olduklarından genellikle kendiliğinden emülsiye olabilen polimerlerdir. Blok polieter silikon yağları, amino sonlu polieter ve epoksi sonlu polieter silikonlar arasındaki bir reaksiyon yoluyla elde edilebilir. Bir silikon emülsiyonu ve bir bloke edici polieter silikon yağı, pamuklu örgü, havlu ve dokumayı işlemek için birlikte kullanılır. Mevcut dokunuşu koruyarak hidrofiliteyi arttırır. Latro, mevcut silikon emülsiyon reçetelerimizle tuşeye etkisini değiştirmeden, hidrofilliği artırabileceğiniz uzun moleküler zincirli polieter silikon yağlarımız ile sizlere teknik destek sağlamaktadır.

P

birlikte yaratabileceğimiz yeni olasılıkları keşfetmek için bize ulaşın