Tekstil & Denim & Deri

Silikon Yağları

Silikon Yağları Nelerdir?

Silikon yağları siloksan gruplarından silisyum ve oksijen atomlarının ana zinciri tekrarlayarak bağlanmasıyla elde edilen polimerlerdir. Polimer zincirindeki silikon atomlarına çeşitli reaktif gruplar eklenerek silikon yağlarından farklı etkiler elde edilir ve bu nedenle geniş kullanım alanları vardır.

Silikon Yağlarının Tekstil Endüstrisindeki Uygulamaları?

Tekstil endüstrisinde silikon yağları ile kayganlık, ipeksilik ve yumuşaklık gibi etkiler elde edilir. Latro, ihtiyaçlarınıza en doğru ve sürdürülebilir çözümleri sunmak için Ar-Ge merkezi ile titizlikle çalışmaya devam ediyor.

 

Amino Fonksiyonel Silikon Yağları

Polimer ana zincirindeki silikonların amino grupları ile fonksiyonel hale getirilmesiyle elde edilen silikon yağları, hidrofobik ve oleofilik özelliklerinden dolayı düşük yüzey enerjisine sahiptir. Molekül ağırlığı ile yüzeylere kayganlık sağlarken, amino fonksiyonel grupların yüzeye tutunması nedeniyle penetrasyonu ve yumuşaklığı arttırırlar. Silikon yağlarının amin miktarları, viskoziteleri ve moleküler ağırlıkları, amino fonksiyonlu silikon yağlarının emülsiyonlarının farklı etkilere sahip olmasına izin verir. Yumuşak tuşe ve kayganlık elde etmek için tekstil apre işlemlerinde amino fonksiyonel silikon yağları kullanılır. Latro, farklı amin değerlerine, moleküler boyutlara ve farklı polimer yapılarına sahip amino silikon yağlarımız ile sizlere çözümler sunmaktadır.

Amino Fonksiyonel Silikon Yağları

(AB)n Silikon Kopolimerler

Yeni nesil (AB)n blok silikon kopolimerleri, polimerik yapıları nedeniyle hem amino hem de kuaternize fonksiyonel gruplar ve polieterlerin sergilediği özelliklere sahiptir. Suda dağılabilme özelliği sayesinde kolayca seyreltilip emülsiyon haline getirilebilmekte, sentetik (polyester, naylon, polyamid), sentetik-pamuk karışımlı kumaşlarda ve elyaflarda düşük kullanım ile yumuşaklık, kayganlık ve pürüzsüzlük elde edilmektedir. Ayrıca yüksek kesme ve elektrolit stabilitesine sahip olduklarından jet makinelerinde kullanıldıklarında problem oluşturmazlar. Latro'nun yeni nesil silikon yağları, yüksek sıcaklıklarda bile haslık değerlerinden ödün vermeden kumaşa mükemmel bir dokunuş ve kayganlık kazandırır.

(AB)n Silikon Kopolimerler

Hidrofil & Polieter Silikon Yağları

Hidrofil silikon yağlar, ana polimer zincirinin epoksi, polieter gibi fonksiyonel gruplar ile modifiye edilmesiyle hidrofil özellik gösteren silikon yağlardır.  Bu yağlar kolaylıkla emülsiye edilebilir ve herhangi bir oranda tekstillere uygulanabilir. Kesme ve elektrolit stabiliteleri sayesinde, seyreltme sonrası veya terbiye işlemlerinde emülsiyon uygulamasında zorlu koşullarda dahi herhangi bir stabilite sorunu göstermezler. Havlu, yün veya örme kumaşlarda kumaş uygulamalarına sadece hidrofilliği artırmakla kalmayıp aynı zamanda yumuşaklığı da artıran yenilikçi ürünlerimizi sunuyoruz.

Hidrofil & Polieter Silikon Yağları

Performans Katkıları

P

birlikte yaratabileceğimiz yeni olasılıkları keşfetmek için bize ulaşın