Kozmetik ve Kişisel Bakım

Probiyotikler

Probiyotikler, yeterli miktarlarda alındığında geleneksel beslenme etkilerinin ötesinde olumlu sağlık etkilerine sahip canlı mikroorganizmalardır. Bilinenin aksine; probiyotikler sadece sindirim sistemi için değil aynı zamanda egzama gibi cilt rahatsızlıkları, idrar ve vajina sağlığı, alerji ve soğuk algınlığı için de faydalıdırlar.

 

Probiyotikler, ciltte doğal olarak bulunan veya probiyotikli cilt bakım ürünleri kullanılarak eklenebilen çeşitli özel yardımcı bakteri türlerini içerir. Probiyotikler, bir besin kaynağı görevi gören karbonhidratlar olan prebiyotiklerle çalışır, böylece probiyotikler cilt sağlığını en iyi şekilde koruma ve bunu sürdürme görevlerini yerine getirebilirler.

 

Prebiyotikler, probiyotiklerin büyümelerine yardımcı olan bir tür "besindir". İyi bakteriler için gübre olarak da bilinirler ve iyi bakterilerin sayılarının artmasına ve cildi korumasında daha etkili olmalarına izin verirler.

 

Post-biyotikler, iyi bakteriler tarafından üretilen moleküllerdir. Bunların, bakteriler tarafından ortaya çıkarılan "atık" olduğunu söyleyenebilir, ancak bunlar genellikle cilde faydalıdır. Örneğin, laktik asit, cildin doğal nemini koruyan hidrolipidik filminin bir parçası olduğu için çok yararlı bir post-biyotiktir. Bu yararlı bakterilerin şu iddiaları vardır:

 

  • Kızarıklık, tahriş olmuş cilt veya şişme gibi cilt sorunlarına karşı koymak veya bunları gidermek,
  • Akne, sedef hastalığı veya rosa gibi cilt rahatsızlıklarına karşı koymak veya tedavi etmek,
  • Özellikle hassas cilt, yağlı cilt ve/veya kuru cilt gibi belirli cilt tipleri için uygun olmak,
  • Daha iyi cilt dengesi sağlamak, nemlendirmek, yumuşatmak, cildin savunma mekanizmalarını güçlendirmek, uyarmak ve/veya sakinleştirmek,
  • Cilt yaşlanmasını önlemek, örneğin yaşlanma sürecini yavaşlatır, kırışıklıkları ve çizgileri daha az görünür hale getirir,
  • Cildin mikroorganizmalarının bileşimini etkilemek.

 

P

birlikte yaratabileceğimiz yeni olasılıkları keşfetmek için bize ulaşın