Ev Bakım Çözümleri

Çamaşır Yumuşatma Ham Maddeleri

Tekrarlanan rutin yıkama ve doğal kurutmadan sonra kumaş lifleri sertleşir. Çamaşır durulama döngüsü sırasında az miktarda kondisyoner eklemek, kumaşları kolayca yumuşatabilir. 

 

Uzun yıllardır, katyonik yüzey aktif maddeler çamaşır bakımında yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır ve organik kuaterner amonyum bileşiklerine dayanan kuat veya esterkuat olarak bilinirler. Bu kuatlar, fiberlerin yüzeyindeki negatif yüklü gruplara elektrostatik çekim ile bağlanır ve böylece daha yumuşak doku verir. Bununla birlikte, kumaşları çok etkili bir şekilde yumuşatırken, onları daha az hidrofilik hale getirebilirler ki bu, havlu gibi tekstiller için istenmeyen bir durumdur. Esterquatlar macun halinde bulunur, bu yüzden formülasyonlara dahil edilmeleri için ısıtmak ve uzun süre karıştırmak gerekir. Esterkuatların diğer bir dezavantajı, şeffaf formülasyonlarda ve deterjan formülasyonlarında kullanılamamalarıdır.

 


Latro, yüzey aktif yapıları nedeniyle kuatların kumaşlar üzerindeki yıpranma etkisini azaltmak ve kumaşa mekanik mukavemet kazandırmak için fonksiyonel silikon emülsiyonları önermektedir. Esnek Si-O bağları sayesinde silikonlar kumaşa elastikiyet katarak ütüleme kolaylığı sağlar ve bu esneklikle kumaşta kırışıklık önleyici etki yaratır. Silikon yumuşatıcılar ayrıca renk koruması sağlar, kumaşın sararmasını azaltır, iyi kayganlık sağlar. Kullanımı çok kolaydır ve her tür yüzey aktif maddeyle uyumludur. Doğru silikon esaslı ürünü seçerek katma değerli deterjanlar veya kumaş yumuşatıcılar yaratmak mümkündür.

 

Yumuşatıcı Çalışmaları (Silikonlar ve Esterquats)

Yapılan çalışmalar sonucunda, kumaşların yumuşaklık, hidrofiliklik, çekme ve yırtılma dayanımı, beyazlatma  performansı karşılaştırılmıştır.

Uygulama Koşulları

 • 5 farklı kumaş türü
  • Havlu, Pamuklu Örme, Süprem, Polyester, Akrilik
 • 45 dk. çamaşır döngüsü
 • 50 ml Çamaşır Deterjanı, 50 ml Yumuşatıcı
 • 3 farklı yıkama
  • Yumuşatıcı olmayan
  • Esterquat içeren yumuşatıcı
  • Silikon karışımlı yumuşatıcı

Yumuşatıcı olmayan Esterquat içeren yumuşatıcı Silikon karışımlı yumuşatıcı
 

Grafik 1. Test Sonuçları (Grafik 1, çalışma sonuçlarının ortalama değerleri alınarak oluşturulmuştur.)

birlikte yaratabileceğimiz yeni olasılıkları keşfetmek için bize ulaşın